Organizator:

Sukces pierwszego dnia Polskiego Kongresu Rolniczego

Podziel się

Ponad 500 osób wzięło udział w pierwszym dniu wydarzenia i połączyło się, by wysłuchać zaplanowanych prelekcji.

Za nami pierwszy dzień Polskiego Kongresu Rolniczego, podczas którego mieliśmy okazję wysłuchać aż 12 prelekcji. Rozpoczęliśmy blokiem „Rolnictwo 4.0 – cyfrowe zarządzanie gospodarstwem”. Na wstępie odpowiedzieliśmy, razem Romanem Batheltem, z firmy 365FarmNet, na pytanie czy można gospodarstwo zmieścić na smartfonie i sprawnie nim zarządzać. Dziś już to możliwe. Nowe technologie wiele ułatwiają i pozwalają na oszczędności. O tym, ale już w kontekście rolnictwa precyzyjnego, mówił również Karol Zgierski z John Deere Polska i Małgorzata Sawczenko z KST Konsulting, która zapewniła, że dane są tylko początkiem do optymalnego zarządzania gospodarstwem. Natomiast Jerzy Koronczok z Agrocom Polska przedstawił, w jaki sposób, z pomocą odpowiednich pomiarów, można wykorzystać niewykorzystane rezerwy drzemiące w zmienności pola. 

Na koniec pierwszego panelu mogliśmy także usłyszeć jakie nowoczesne rozwiązania dla rolników wprowadziła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i jakie ma w planach.

Druga część Kongresu dotyczyła technik, technologii i innych działań, które warto wdrażać w sytuacji, gdy mamy do czynienia z niedoborami wody. Zaczęliśmy od wykładu dr Bogumiła Nowaka z PGW Wody Polskie, które uświadomił nam jaka jest sytuacja związana z zasobami wodnymi i omówił pakiet działań PGW Wody Polskie mające na celu zapobieganie niedoborom wody. W dalszej części kongresu mieliśmy także okazję usłyszeć prof. dr hab. Inż. Jacka Przybyła z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który przedstawił sposoby ochrony wody w glebie oraz dr hab. inż. Tomasz Piechotę, który zaprezentował zalety uprawy konserwującej jako tej, którą warto stosować w sytuacji gdy mamy do czynienia z degradacją gleby na skutek zmian klimatycznych. Głos w bloku o gospodarowaniu w warunkach niedoboru wody zabrali także praktycy, m.in. Artur Grześkowiak z KMK Agro, który jako omówił zalety nawadniania deszownianego, oraz Artur Szymczak z firmy Kuhn, który skoncentrował się na technologiach mających wspierać rolników w zachowaniu odpowiednich walorów gleby, a tym samym osiąganiu odpowiedniej wysokości plonów. Na zakończenie wsłuchaliśmy natomiast wykładu Roberta W Jankowskiego z Polskiego Forum Klimatycznego na temat permakultury i rolnictwa regeneratywnego.

Jutro drugi dzień Polskiego Kongresu Rolniczego, który rozpoczniemy debatą polskich producentów z branży rolniczej.

Zapraszamy do udziału. Zaczynamy o godz. 10.00!