Gospodarstwo w smartfonie – czy się zmieści?!
Prelekcja Romana Bethelta z 365FarmNet dotyczyć będzie wykorzystania programów do zarządzania gospodarstwem w rolnictwie. Regularne dokumentowanie wszystkich zabiegów pozwala na spełnianie wymogów stawianych przez instytucje i agencje okołorolnicze. Programy, które powinny być codziennie obsługiwane przez łatwo dostępne smartfony pozwalają na wkroczenie w rolnictwo 4.0 poprzez ułatwienie wdrażania rozwiązań rolnictwa precyzyjnego.
Niewykorzystane rezerwy - poznaj i wykorzystaj zmienność swojego pola
Prelekcja Jerzego Koronczoka z Agrocom Polska. Podczas spotkania zostana poruszone m.in. zagadnienia:
- naturalna zmienność przestrzenna warunków siedliskowych każdego pola,
- aktualne możliwości pomiarów i rejestracji wielu cech fizycznych i chemicznych gleby i roślin za pomocą metod teledetekcyjnych,
- praktyczne wykorzystanie znajomości różnic wewnątrz swoich użytków rolnych za pomocą map aplikacyjnych przygotowanych dla: maszyn uprawowych, rozsiewaczy, siewników oraz opryskiwaczy.
Dane są tylko początkiem. GateKeeper jako centrum dowodzenia w gospodarstwie.
Cyfryzacja rolnictwa to proces który już trwa. Niektórzy już się do niego przystosowali, inni są pełni obaw co proces ten za sobą niesie, a ogrom dostępnych danych może być czasem przytłaczający. Jak wykorzystać własne dane w prowadzeniu gospodarstwa, jak je analizować i zrobić z nich użytek. GateKeeper jako narzędzie magazynujące dane, wspomagające decyzje i łączące w całość wszystkie aspekty rolnictwa precyzyjnego w gospodarstwie. Opowie o nim Małgorzata Sawczenko z KST Konsulting.
Technologia rolnictwa precyzyjnego oraz zarządzanie poprzez system Operations Center
Nowe technologie sprzyjają rozwojowi rolnictwa precyzyjnego, a to z kolei może prowadzić do optymalizacji kosztów i ekonomicznego wzrostu gospodarstw. O rozwiązaniach, które wspierają rolników w pomiarach i prowadzeniu precyzyjnych upraw będzie można dowiedzieć się podczas wystąpienia Karola Zgierskiego z John Deere Polska.
Pogoda dla rolnika - stacje pogodowe
O zaletach stacji pogodowych i ich możliwościach opowie Marek Januszewski, Country Manager Metos Polska. W ramach swojego wystąpienia poruszy m.in. takie zagadnienia jak:
1) monitorowanie pogody, precyzyjne dane pogodowe
2) lokalna, precyzyjna prognoza pogody, okna oprysków, VPD oraz wsparcie decyzji - ile można na tym zarobić?
3) monitorowanie wilgotności, zasolenia i temperatury gleby – do czego to służy?
4) stacja meteo a modele chorobowe roślin.
Portal IRZPlus, Mobilna ARiMR, program „Komputer dla dziecka rolnika” oraz aktualne nabory PROW 2014-2020
12:15 - 12:45
PCC
Prelekcję poprowadzi Pani Halina Szymańska - Prezes ARiMR. Omówione zostaną nowoczesne rozwiązania dla rolników, w tym portal IRZplus, który pozwala posiadaczom na przesyłanie zgłoszeń bezpośrednio do systemu IRZ bez konieczności wychodzenia z domu, a także prace nad mobilną aplikacją na smartfony przeznaczoną dla rolników. Podczas wystąpienia podsumowany zostanie program dot. dofinansowania zakupu komputera dla dziecka z rodziny rolniczej oraz trwające nabory wniosków w ramach PROW 2014-2020.
Sposoby gospodarowania wodą zwiększające jej dostępność do celów rolniczych a działania Wód Polskich w tym zakresie
Prelekcja Bogumiła Nowaka - doktora nauk o Ziemi na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autora kilkudziesięciu publikacji naukowych oraz licznych opracowań eksperckich z zakresu limnologii, hydrologii, hydrogeologii oraz gospodarki wodnej, aktywnie współpracującego z jednostkami samorządu terytorialnego oraz instytucjami naukowymi i rządowymi w zakresie ochrony jezior i retencji wód.
Stosowanie techniki i technologii chroniących wodę w glebie
Prelekcja prof. dr hab. inż. Jacka Przybyła.
Urządzenia i systemy nawadniania deszczownianego
Odpowiednie nawadnianie pól to jeden z czynników przekładających się na ilość zbiorów. Czy deszczowanie może zatem stanowić rozwiązanie na lata z małymi ilościami opadów? O tym będzie można dowiedzieć się podczas prelekcji pt. „Urządzenia i systemy nawadniania deszczownianego”, podczas której Artur Grześkowiak z KMK Agro opowie o tym jak należy projektować system nawadniania deszczownianego, jakie technologie są obecnie stosowane, z jakich źródeł wody na
Uprawa konserwująca odpowiedzią na zmiany klimatyczne
Prelekcja Tomasza Piechoty, doktora habilitowanego nauk rolniczych w dziedzinie rolnictwo i ogrodnictwo.
Zastosowanie innowacyjnych maszyn w technologiach uproszczonych i siewie bezpośrednim szansą na spełnienie przyszłych oczekiwań rolnictwa
Prelekcja Artura Szymczaka, dyrektora zarządzającego firmy KUHN-Maszyny Rolnicze.
Permakultura, rolnictwo regeneratywne oraz kompleksy leśno – rolne sposobem na uprawy w sytuacji niedoboru wody
Prelekcja Roberta W Jankowskiego z Polskiego Forum Klimatycznego. Podczas wykładu omówione zostaną m.in. zalety ogrodów premakultury, rolnictwa regeneratywnego oraz kompleksów leśno-rolnych, jako rozwiązań pozwalających lepiej zarządzać uprawami w sytuacji niedoboru wody. Prelegent omówi także zagadnienie pozyskiwania biomasy rolniczej, w tym z plantacji drzew szybkorosnących, jako sposobu na uzyskanie ujemnego efektu emisyjnego